SPROOZ

INSTITUTE

پرورش خلاقیت، مهارت آموزی، اشتغال موفق

x

رباتی که بدون کمک انسان عمل جراحی انجام داد

چهار‌شنبه 04 خرداد 1401
بازدید: 0 بار

یک ربات هوشمند توانسته است یک عمل جراحی لاپارسکوپی را بر روی بافت نرم خوک, بدون کمک انسانی انجام دهد

یک ربات هوشمند توانسته است یک عمل جراحی لاپارسکوپی (شیوه مدرنی از جراحی در ناحیه شکم و لگن با استفاده ازابزارهای باریک وظریف و یک دوربین لاپارسکوپی که تصویر را بصورت زنده از شکم و لگن به مانیتور ارسال میکند صورت می گیرد) را بر روی بافت نرم خوک بدون کمک انسانی انجام دهد ساخت این ربات گامی مهم به سوی جراحی کاملا خودکار بدون دخالت انسان است.

نام این ربات هوشمند که توسط محققان دانشگاه جانز هاپکینز ساخته شده "STAR" است، این ربات توانست در اتاق جراحی دوسرانتهای روده یک خوک را بهم متصل کند.

اکسل کریگر، استاد مهندسی مکانیک در دانشکده مهندسی وایتینگ دانشگاه هاپکینز در این باره می‌گوید: «یافته‌های ما بیانگر این است که می‌توانیم یکی از پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین کارهای جراحی را به‌طور خودکار انجام دهیم ... ربات این جراحی را بر روی چهار حیوان انجام داد و نتایج به طرز قابل توجهی بهتر از عمل‌هایی بود که به همان روش توسط پزشک انسانی‌‌ انجام شده بود.عمل اتصال دو انتهای روده یکی از چالش برانگیزترین مراحل در جراحی دستگاه گوارش است که به یک جراح ماهر نیاز دارد تا با دقت و تمرکز زیاد کار بخیه زدن را انجام دهد

در این عمل حتی کوچکترین لرزش دست و یا زدن یک بخیه نابجا می‌تواند منجر به باقی ماندن سوراخ روی روده و بروز نشتی شود که عوارض فاجعه‌باری را برای بیمار خواهد داشت.

در طراحی این ربات بیمارستان ملی کودکان واشنگتن و بخش مهندسی دانشگاه جانز هاپکینز بصورت مشترک با هم همکاری داشته‌اند

در سال ۲۰۱۶ نمونه‌ای از این ربات ساخته شده بود که روده خوک را به طور دقیق ترمیم می‌کرد، با این حال آن ربات برای دسترسی به روده و راهنمایی بیشتر به کمک انسان نیاز داشت. در مدل جدید این ربات  با سیستم‌های تصویربرداری پیشرفته و ابزارهای بخیه‌زنی تخصصی تجهیز شده است که آن را از راهنمایی انسان بی نیازمی کند.

به گفته آقای کریگر جراحی بافت نرم,مخصوصاً برای ربات‌ها به دلیل غیرقابل‌پیش‌ بینی بودن اتفاقات و موانع غیرمنتظره در اتاق عمل سخت است اما این ربات جدید دارای یک سیستم کنترلی هوشمند است که می تواند مانند یک جراح برنامه عمل را طراحی و تنظیم کند

در جریان عمل یک آندوسکوپ سه بعدی نوری و همچنین یک الگوریتم توسعه‌یافته ردیابی مبتنی بر زبان ماشین، ربات را راهنمایی می‌کنند

محققان می‌گویند جراحی‌هایی که نیاز به دقت بالایی دارند و بارها برای بیماران مختلف تکرار می‌شوند می‌توانند با تمرکز بیشتری و مستقل از میزان مهارت جراح‌ها توسط ربات‌ها انجام شوند.