SPROOZ

INSTITUTE

پرورش خلاقیت، مهارت آموزی، اشتغال موفق

x

زنبور روباتيک ناسا

یکشنبه 24 فروردین 1399
بازدید: 0 بار

ناسا تصمیم دارد در آینده از زنبورهای روباتیک برای انجام برنامه‌های اکتشافی و تحقيقي و يا نقشه‌برداری از سیاره مريخ استفاده کند مریخ‌نورد4 تنی ناسا که تاکنون هزینه‌ای بالغ بر3میلیارد دلار با خود به همراه داشته، با وجود سنگینی و کندی، نتوانسته است در شناسایی زیستگاه‌های بالقوه در مریخ چندان مؤثر باشد. اما اخیرا تیمی از پژوهشگران دانشگاه آلاباما در هانتسویل، طرحی برای ساخت زنبورهای روباتیک موسوم به Marsbees معرفی کرده‌اند

ناسا NASA نام سازمان هوا و فضای آمريکا می باشد که مانند سازمان هوا و فضای اتحاديه اروپا ESA در خصوص کُرات ديگر وکهکشان ها تحقيق انجام می دهد، دانشمندان زيادی با کسب دانش علوم مختلف در اين سازمان ها مشغول به کار هستند که از آن جمله می توان به دانشمندان علوم روباتيک اشاره نمود.

کار اصلی دانشمندان روباتيک ناسا طراحی و ساخت روبات های هوشمند و آموزش پذير می باشد که بتوان آنها را به کمک سفينه های فضايي به کرات ديگر مانند مريخ فرستاد و از آن کرات به کمک اين روبات ها اطلاعات زيستی و يا اطلاعاتی در خصوص فرازميني ها بدست آورد.
در جديدترين تحقيقات اين سازمان که منجر به ساخت يک روبات زنبور گرديده است ، دانشمندان قصد دارند به کمک اين روبات بتوانند ضمن کاهش هزينه های تحقيقاتی به کمک روبات های پرنده بر مشکلات ناشی از بکارگيری روبات های چرخی فايق آيند.
بنابراین ناسا طرح جدیدی برای گردآوری اطلاعات از سطح مریخ پياده سازی خواهد نمود.
ناسا در آینده از زنبورهای روباتیک برای انجام برنامه‌های اکتشافی و تحقيقي و يا نقشه‌برداری از سیاره مريخ استفاده می کند مریخ‌نورد4 تنی ناسا که تاکنون هزینه‌ای بالغ بر3میلیارد دلار با خود به همراه داشته، با وجود سنگینی و کندی، نتوانسته است در شناسایی زیستگاه‌های بالقوه در مریخ چندان مؤثر باشد. اما اخیرا تیمی از پژوهشگران دانشگاه آلاباما در هانتسویل، طرحی برای ساخت زنبورهای روباتیک موسوم به Marsbees  معرفی کرده‌اند
زنبورهای روباتیک می‌توانند با صرف انرژی بسيار کم ناحیه‌ای بسیار وسیع‌تر را پوشش دهند و در کنار ديگر  ادوات روباتيکي اعزامی به مريخ ضمن تسريع در امور محوله نسبت به همکاری باديگر روبات ها فعال باشند.
یکی از اهداف اولیه‌ی زنبورهای روباتیک، نمونه‌برداری از سطح و جو مریخ برای جستجوی انواع گازها منجمله گاز متان است، از آنجایی که جو مریخ بیشتر از دی‌اکسید کربن تشکیل شده است، تشخیص گازهای دیگر مانند گاز متان یا مونوکسید کربن به‌طور بالقوه نشانه‌ای از وجود حیات بر سیاره سرخ خواهد بود.
در تحقيقات قبلی ناسا که به کمک مريخ نورد موسوم به روح و فرصت انجام شده بود،
سطوح بسیار پایین متان را در سطح مریخ پيدا کرده بودند، اما حضور متان در مریخ در سطوح بالا می تواند سرآغاز زندگی انسان بر کرات ديگر را رقم بزند.